Čuvanje Isusovog groba u crkvi Sv.Antuna Padovanskog – čast i tradicija

Tradicija čuvanja Isusovog groba raširena je na prostorima Republike Hrvatske u više oblika. U Dalmaciji su to žudije koji su odjeveni u odore rimskih vojnika, ponegdje u odore mornara ili u narodne nošnje. U zapisima se može pronaći da su vatrogasci tu tradiciju počeli prihvaćati početkom prošlog stoljeća.

Na inicijativu zapovjednika DVD-a Črnomerec Matije Hrastovskog i u dogovoru s fra Martinom Jakovićem i članovi DVD-a Črnomerec su počeli s tradicijom čuvanja Isusovog groba u Velikom tjednu, točnije na Veliku subotu. stražari su se izmjenjivali svkih petnaest minuta od početka Vazmenog bdijenja. Kako je ovo prvi puta i početak duge tradicije dobro je poimenice spomenuti sve stražare DVD-a Črnomerec: Juraj Peharec, Matija Hrastovski, Vita Kostanjšak, Luka Oklopčić, Ivan Švec, Karlo Hunski, Ivan Marinkovć i Juraj Liška. Na ovaj način DVD Črnomerec je obnovio tradiciju koja se već pomalo zaboravlja u našem kraju. Ovaj događaj je naišao na oduševljenje i podršku svih nazočnih. Odaziv članova DVD-a će iduće godine biti sigurno veći jer čuvati Isusov grob je velika čast i tradicija.